loader image

Oprogramowanie w biznesie – niezbędnik przedsiębiorcy

Marketing i sprzedaż w firmie, Wszystko o systemach CRM

Świeżo upieczony przedsiębiorca zwykle staje przed wieloma – czasem niełatwymi – decyzjami. Jedna z nich dotyczy niezbędnego oprogramowania, które ułatwi mu start i późniejsze funkcjonowanie firmy. Bez jakich programów początkujący biznesman nie może się obejść i które z nich powinien nabyć jak najprędzej? Jeśli pragniesz poznać na to pytanie odpowiedź, dobrze trafiłeś – oto krótki niezbędnik przedsiębiorcy!

System CRM

Nowoczesne systemy CRM znakomicie sprawdzają się zarówno w małych, jaki dużych przedsiębiorstwach. Służą przede wszystkim wsparciu sprzedaży oraz porządkowaniu procesów sprzedażowych i biznesowych. Dobry CRM wyposażony jest w szereg rozmaitych funkcji, m.in.: bazę klientów (wraz z całą historią kontaktów i relacji), kalendarz i zadania ułatwiające organizację pracy, rejestr zamówień i szereg innych narzędzi dla działów sprzedaży. Niektóre, jak np. CSMART, pozwalają również zarządzać bazą produktową oraz wystawiać faktury. Systemy CRM często zintegrowane są ze skrzynką e-mail i z narzędziami e-marketingu.

Program do fakturowania

Niektórzy, zwłaszcza mali przedsiębiorcy, rezygnują ze specjalnego programu do fakturowania. Rzeczywiście – do jego posiadania nie zobowiązują nas przepisy prawa. Jeśli jednak funkcjonalności tej nie zawiera wykupiony CRM, warto zdecydować się na osobne narzędzie. Dlaczego? Ponieważ zaoszczędzimy dzięki niemu czas! Na każdej fakturze muszą się bowiem znaleźć dane kupującego oraz sprzedającego, określenie przedmiotu sprzedaży, cena, data zakupu itd. Program do fakturowania lub wyposażony w tę funkcjonalność CRM pozwoli również zachować porządek w dokumentacji.

Program magazynowy

Program magazynowy przydaje się przede wszystkim przedsiębiorstwom handlowym oraz usługowym. Niekiedy, bazą produktową możemy zarządzać z poziomu systemu CRM. Jeśli jednak z niego nie korzystamy lub nie jest on w tę funkcję wyposażony, warto zdecydować się na osobne rozwiązanie. Dzięki niemu w prosty sposób możemy ewidencjonować obrót towarów i prowadzić kartoteki magazynowe. Programy magazynowe umożliwiają również kontrolę odroczonych płatności i bieżące zarządzanie środkami finansowymi i należnościami. Niektóre programy pozwalają generować wezwania do zapłaty, faktury i korekty faktur VAT.

Program księgowy

Zgodnie z przepisami prawa, prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkiem każdej działalności gospodarczej. Decydując się na prowadzenie księgowości samodzielnie lub powierzanie jej wewnętrznemu działowi księgowości, przedsiębiorca musi posiadać odpowiedni program księgowy. Niekiedy programy księgowe zintegrowane są z programami kadrowo-płacowymi, co znacząco ułatwia procesy oraz pracę.

Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań trudno jest wybrać to właściwe. Czy zdecydować się na kilka różnych programów? A może lepiej wybrać jeden, integrujący różne funkcje? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Najważniejsze jest bowiem to, aby wybrane rozwiązanie odpowiadało na konkretne oczekiwania oraz indywidualne potrzeby przedsiębiorcy.

Zobacz także

Jak zoptymalizować proces sprzedaży?

Jak zoptymalizować proces sprzedaży?

Sprzedaż w każdej firmie jest jednym z najbardziej kluczowych procesów. Pytanie o to, w jaki sposób ją optymalizować, jest zatem zupełnie naturalne...

OK
Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj Politykę Prywatności.