loader image

Jak przekonać swoich pracowników do wdrożenia systemu CRM?

Marketing i sprzedaż w firmie, Wszystko o systemach CRM

Wybór odpowiedniego systemu CRM dla firmy nie należy do najłatwiejszych. Od dłuższego czasu wiesz, że to niezbędny element do uporządkowania biznesu, ale Twój zespół niechętnie podchodzi do zmian? Sprawdź 5 korzyści, które pomogą Ci przekonać Twoich pracowników do wdrożenia systemu CRM.

Pokaż pracownikom, jak CRM ułatwi im pracę

Przekonanie handlowców do korzystania z systemu CRM nie jest łatwe. Zastanów się, w których codziennych obowiązkach, CRM może wspomóc Twoich pracowników i pokaż im zalety nowego rozwiązania. Entuzjazm wywołany widocznymi korzyściami sprawi, że zespół chętniej i szybciej nauczy się obsługi nowego narzędzia. Zanim wykupisz licencję porozmawiaj z pracownikami i dowiedz się, jakie mają potrzeby oraz z jakimi utrudnieniami borykają się w codziennej pracy. Pomoże Ci to nie tylko na etapie wyboru konkretnego systemu, ale także da cenne argumenty przemawiające za wprowadzeniem narzędzia do Twojej firmy.

Wybierz system, który pasuje do Twojej branży

Decydując się na wdrożenie systemu CRM konieczne jest stworzenie optymalnego procesu sprzedaży, podzielonego na kluczowe etapy. Nie wymyślaj nowej strategii, zbierz w jednym miejscu, to co robiliście do tej pory, a proces utworzy się sam. Jeśli Twoi handlowcy działają już wg ustalonych kroków, zweryfikuj czy zespół nie ma pomysłów na zmianę. Być może wdrożenie systemu CRM to dobry moment na ulepszenie procesu sprzedaży. Pamiętaj jednak, że to nie Twoja firma powinna dostosowywać się do systemu, a system do Was. Daj pracownikom narzędzie, które będzie pomagało, a nie przeszkadzało w codziennej pracy.

Pozwól pracownikom na dyskusję

Pomoc przy wdrożeniu ze strony firmy oferującej CRM to bardzo istotna sprawa. Daj szansę wypowiedzieć się Twoim pracownikom – to im ma się dobrze pracować z nowym systemem. Pozwól przetestować w zespole narzędzie, który wg Ciebie jest najlepszym rozwiązaniem. Być może Twoje początkowe ustalenia będą wymagały drobnych modyfikacji. W ten sposób handlowcy samodzielnie poznają korzyści z organizowania i porządkowania informacji w systemie CRM. Dobrym rozwiązaniem będzie także wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za wdrożenie systemu w firmie, do której pracownicy będą mogli zgłaszać pytania i sugestie. Pozwoli to znacznie szybciej dostosować narzędzie do specyfiki Twojej branży.

Szukaj intuicyjnego narzędzia

Wstępne wdrożenie pracowników pozwoli im swobodnie pracować w systemie. A co z nowymi pracownikami? Zminimalizuj wszystkie niejasności na początku, aby Twój zespół mógł szybciej pracować i błyskawicznie wdrażać nowych pracowników w tajniki systemu. Im bardziej intuicyjne narzędzie wybierzesz, tym lepiej Twój team się w nim odnajdzie, a tym samym będziecie mogli poświęcić więcej czasu na finalizację tematów sprzedażowych. Dostosowując moduły CRM stawiaj na proste rozwiązania, które będą przynosić najwięcej korzyści. Pamiętaj, że system wiele informacji ma zbierać automatycznie, oszczędzając tym samym czas, który Twoi pracownicy poświęcali dotychczas na wprowadzanie danych czy tworzenie notatek.

Nie kontroluj, a wspieraj

System CRM z założenia ma wspierać sprzedaż, a nie kontrolować każdy ruch Twoich pracowników. Wszelkie dostępne raporty pomogą rozwiązać problemy w codziennej pracy i usprawnić sprzedaż. Pamiętaj, że stres związany z nieustanną kontrolą nie wpływa dobrze na efektywność zespołu. Wyjaśnij pracownikom, do których danych będziesz miał dostęp oraz w jaki sposób zamierzasz je wykorzystać. Omówcie także elementy, które będą widoczne tylko dla poszczególnych pracowników, a do których danych dostęp będzie miał cały zespół. Wszystkie raporty i analizy w dużej mierze możesz wykorzystać, by rozwijać sprzedaż i wspierać działania Twoich handlowców.

Podsumowując, przy wdrożeniu nowego narzędzia sprzedażowego, ogromną rolę odgrywa możliwość dokonania wstępnych testów, zarówno przez Ciebie, jak i Twój zespół. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów CSMART CRM daje aż 2-tygodniowy darmowy okres testowy, podczas którego system może sprawdzać nieograniczona ilość pracowników danej organizacji. Ponadto oferujemy prezentację systemu online, która pomoże dostosować funkcję systemu do codziennej pracy w niemalże każdej branży. CSMART przedstawia rozwiązanie bardzo intuicyjne, a przy tym w bardzo dużym stopniu konfigurowalne. Zacznij gromadzić najważniejsze dane w jednym miejscu i korzystaj z nich w bardzo prosty sposób w systemie CRM – w każdym miejscu i o każdej porze.

Fot. Pixabay

Zobacz także

Jak zoptymalizować proces sprzedaży?

Jak zoptymalizować proces sprzedaży?

Sprzedaż w każdej firmie jest jednym z najbardziej kluczowych procesów. Pytanie o to, w jaki sposób ją optymalizować, jest zatem zupełnie naturalne...

OK
Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj Politykę Prywatności.